Na slepačích krídlach

Na slepačích krídlach

Irena Brežná

Pre mládež od 14 rokov a dospelých.

Hráme v priestore súčasnej kultúry A4 na Karpatskej 2.

206. premiéra BBD: 13.mája 2016  (v Divadle Malá scéna STU)

 Podľa knihy Na slepačích krídlach (2007)v divadelnej adaptácii Kataríny Aulitisovej

Preklad nemeckého originálu: Jana Cviková

Kniha Na slepačích krídlach bola zaradená do rebríčka najlepších desiatich nemecky napísaných kníh.

Predstavenie získalo dve nominácie na najvyššie slovenské divadelné ocenenie DOSKY 2016 v kategórii objav roka pre hlavné postavy A. Čonkovú a J. Piktorovú a v kategórii divadelný kostým pre M. Plachú.


 Inscenácia rozpráva príbeh o dospievajúcom dievčati, ktoré vyrastá v socialistickom Československu. 50-te roky sú plné budovateľského nadšenia, no i strachu, paranoje a neslobody. Jana pochádza z buržoázneho prostredia, no veľmi sa túži zaradiť medzi obyčajné proletárske rodiny. Túži byť vzornou občiankou a pionierkou a hanbí sa za meštiacke prežitky svojej rodiny. Jedného dňa Jane zmizne mama. Nikto jej nevysvetlí kam a prečo. Jana odvtedy žije v neznesiteľnej neistote a obavách. Nakoniec sa na školskom dvore dozvie, že jej mama je vo väzení. Jana netuší, čo mamu dostalo za mreže. Svetre farby bleskov, bláznivé nápady, či slovo? Jana zisťuje, že dokonalý svet socialistickej spoločnosti stojí na vratkých nohách. Že uši priateľských proletárov sú vždy nastražené a ústa vždy pripravené usvedčiť zradcu, že sloboda je maľovaná kulisa pre nedobrovoľných hercov, že v jednote je sila, ale i násilie a rovnakosť pohlcuje všetko tvorivé. Janina mama je zrazu po roku späť. Zdanlivo sa všetko vracia do starých koľají. No pravda je, že Jana nemôže a nevie byť rovnaká. Milovaný vodca, súdruh Stalin, zomiera a s ním i ilúzia o dokonalej beztriednej spoločnosti. 

Prečítajte si recenzie: http://www.tyzden.sk/casopis/32205/minirecenziehttp://kultura.pravda.sk/divadlo/clanok/394831-recenzia-na-slepacich-kridlach-vzletna-inscenacia-o-pristrihnutych-kridlach/  

Tvorivý tím

Dramaturgia: Katarína Jánošová

Scéna, kostýmy, objekty: Markéta Plachá

Hudba: Lucia Chuťková

Réžia: Katarína Aulitisová


Obsadenie:

Jana: Anna Čonková a Jazmína Piktorová

Mama a všetko ostatné: Janka Sovičová

Babka a všetko ostatné: Jaroslava Hupková

Otec a všetko ostatné: Lukáš Tandara

Brat a všetko ostatné: Peter Pavlík

Teta a všetko ostatné: Miroslava Dudková

Ujo a všetko ostatné: Simon Fico

Učiteľka a nič iné: Miriam Kalinková

Väzeň: Róbert Laurinec


Inšpicient: Daniel Bilský