Novinky

  • Nám sa ešte nechce spať
  • Kráľ
  • Malá morská víla

Svetoznámy režisér v Bratislavskom bábkovom divadle

BBD uvedie už 6. februára premiéru novej inscenácie Deduško. Režijne, textovo, ako aj hudobne sa jej ujal pojem v oblasti bábkového divadla- slovinský divadelný tvorca Matija Solce. 

Bratislavské bábkové divadlo vstúpilo do novej sezóny s novou umeleckou šéfkou Katarínou Aulitisovou a veľkými plánmi do budúcna, súčasťou ktorých je okrem iného spolupráca s renomovanými zahraničnými režisérmi.

Plány sa začínajú premieňať na realitu a 6. februára divadlo uvedie premiéru inscenácie Deduško v réžii slovinského tvorcu Matiju Solceho, ktorá nám predstaví bábkové divadlo spôsobom, na aký divák BBD  nie je zvyknutý. Hravosť, neuveriteľné tempo, zvuky dychovky, pútavé rytmizované obrazy, nesmierna precíznosť, živelnosť a komika, ktoré čerpajú inšpiráciu z absurdity a fantastiky všedných dní: asi tak by sa dala charakterizovať atmosféra pripravovanej inscenácie pre všetkých od šiestich rokov o deduškovi Slavomírovi, ktorý mal už dávno zaľahnúť a lúštiť krížovky  v domove dôchodcov. Namiesto toho sa však zašil vo svojej dielničke a v spomienkach sa vracia k svojmu deduškovi- odhodlanému dobrodruhovi, čo pochodil polku sveta. V jeho rukách sa predmety premieňajú na mestá, krajiny a ľudí a jeho vzor deduško Deduškovský ožíva pred jeho očami. 

Inscenácia Deduško hovorí o vzácnosti času, ktorý rodina môže stráviť pokope. Príbehy starých rodičov sa ukladajú do hláv a sŕdc ich vnukov, ktorí ich v sebe nosia celý život, môžu sa k nim vrátiť a sú im drahou spomienkou a inšpiráciou aj v ťažkých chvíľach. Inscenácia je príspevkom k medzigeneračnej kontinuite ako aj podporou aktívneho života. 

Tvorivý tím

Autor textu, hudba, réžia: Matija Solce

Scénografia, kostýmy, bábky: Ivana Macková

Dramaturgia: Katarína Aulitisová, Peter Galdík

Účinkujú: Anna Čonková, Róbert Laurinec, Peter Pavlík a.h., Ľubomír Piktor